Serce Bożego Narodzenia:
Święta często kojarzą się z radością i czasem spędzonym z bliskimi. Jest to jednak również czas, w którym ryzyko zawału serca znacznie wzrasta.
Badania pokazują, że ryzyko zawału serca jest najwyższe w Wigilię – dzień, w którym liczba zgonów z powodu chorób serca wzrasta o 37% w porównaniu ze średnią dzienną.
Zwiększone ryzyko zawału serca w Wigilię można przypisać kilku czynnikom fizjologicznym. Po pierwsze, poziom stresu związany z przygotowaniami do Wigilii i oczekiwaniami może mieć znaczący wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Badanie przeprowadzone przez American Heart Association wykazało, że poziom stresu był najwyższy w okresie świątecznym – 8 na 10 osób zgłaszało podwyższony poziom stresu.
Objawy zawału mięśnia sercowego (OZW):
* ból w klatce piersiowej lub pod lewym łukiem żebrowym (trwa ponad 15 minut, nasila się z czasem, często promieniuje do ręki lub żuchwy),
* ucisk w klatce piersiowej,
* pieczenie za mostkiem,
* duszność,
* wzmożona potliwość (zimne poty),
* bladość skóry,
* uczucie lęku lub atak paniki,
* ogólne osłabienie.
”Postępowanie w przypadku bólu w klatce piersiowej nie spowodowanego urazem u dorosłych, przytomnych pacjentów, u których podejrzewa się zawał mięśnia sercowego (OZW):
• Należy uspokoić poszkodowanego.
• Poszkodowanego należy posadzić lub położyć w wygodnej pozycji.
• Należy wezwać pomoc.(999)
• Osoby przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy powinny zachęcić poszkodowanego i pomóc mu w doustnym zażyciu aspiryny w dawce 150–300 mg jak najszybciej od pojawienia się bólu w klatce piersiowej.
• Nie należy podawać aspiryny osobom dorosłym z bólem w klatce piersiowej niejasnego pochodzenia lub spowodowanym urazem.
• Ryzyko powikłań, w szczególności takich jak anafilaksja czy poważne krwawienie, jest relatywnie małe.
Dorosłym osobom nie należy podawać aspiryny w przypadku potwierdzonej alergii na aspirynę lub występowania przeciwwskazań, takich jak ciężka astma lub potwierdzone krwawienie z przewodu pokarmowego.’’